Stanford Prison Stanley Milgram Forum Ciekawostki Reporterzy Księga gości

Temat: Eksperymenty i psychologia


Stanford Prison Experiment
Oficjalna strona eksperymentu w Stanford. Zimbardo tworzy symulację więzienia aby obserwować zachowanie więźniów i strażników. Strona przetłumaczona pod odnośnikiem "Stanford Prison".

Eksperyment Zimbardo po 30 latach
Artykuł o SPE, o jego popularności, o reality tv bazującym na zdarzeniach ze Stanford, a także filmowej adaptacji. Znajdziemy tam również wypowiedź Zimbardo, obrazującą jego stosunek do współczesnych reinkarnacji eksperymentu.

Strona domowa profesora Zimbardo
Tu może cie się dowiedzieć wszystkiego na temat pracy prof. Zimbardo. Jakie książki napisał, czym się zajmuje i co osiągnął w dziedzinie psychologii. Możecie również ściągnąć pliki zawierające fragmenty jego publikacji i eseje.

BBC reality show
Artykuł o reality tv wyprodukowanym przez telewizję BBC. Znów ochotnicy odgrywają role więżniów i strażników. Ale czy taka powtórka ma jakąkolwiek wartość naukową czy jest tylko przedsięwzięciem czysto komercyjnym?

Agresja w więzieniach
Agresja wśród więźniów i metoda jej eliminacji - artykuł autorstwa Ewy Mihilewicz Mandeckiej, poruszającej również temat SPE.

SPE Test
10 pytań dotyczących eksperymentu w Stanford. Sprawdź swoją wiedzę!

Milgram - reaktywacja
Powtórka z eksperymentów Milgrama, dowodzona przez Roda Dickinsona w 2002 roku. Bardzo szczególowe opisy badań, rezultatów i wniosków. Strona zawiera również informacje o prototypie eksperymentu.

Wywiad z Zimbardo
Wywiad Julii Butrym na łamach "Polityki"z 2000 roku.


Temat: WięzienieInna strona więzienia
Wszystko o więzieniu - poezja pisana przez skazanych, eseje, zdjęcia, spis filmów o więziennej tematyce, słownik, informacje na temat kary śmierci i wiele innych. Strona w języku angielskim.

Pocztówki
Ciekawe zdjęcia związane z więzieniem: symboliczne, pejzaże, słynne obrazy, okładki filmów i płyt. Ciekawa galeria oraz możliwość przesłania pocztówek na adres mailowy.

Życie za kratami
Strona autorstwa Ewy Mihilewicz Mandeckiej zawierająca 6 artykułów dotyczących m.in.: praw więźnia, agresji i resocjalizacji

Prawa człowieka
Strona Andrzeja Kremplewskiego, kilka z artykułów dotyczy praw więźniów


Van GoghSTRONY ZAPRZYJAŹNIONE

Angielski online
Wyjątkowa strona o jezyku angielskim - wykonana przez Grega - przyjaciela Psycheexp. Odmienne podejście do nauki języka obcego - oczami studenta psychologii.
"The warden said to me the other day
why come the black boys don't run off
like the white boys do?"
I lowered my jaw and scratched my head
and said (innocently, I think), "Well, suh,
I ain't for sure, but I reckon it's cause
we ain't got nowhere to run to."

ELATED PageKits © 2002 ELATED.com/PageKits.com