Strona Główna Forum Księga Gości Reporterzy Stanley Milgram Das ExperimentWstępWitajcie na stronie Stanford Prison Experiment prezentującej obszerny zbiór informacji na temat tego psychologicznego eksperymentu. Co się wydarzy, gdy umieścimy dobrych ludzi w złym miejscu? Czy człowiek zwycięży zło, czy też zło pokona ludzi? Oto niektóre z pytań, na które odpowiedzi miała udzielić owa symulacja więziennego życia, która odbyła się w lecie 1971 roku na Uniwersytecie Stanford.

Sposób, w jaki postanowiliśmy przeprowadzić nasze śledztwo oraz jego wyniki mogą cię zaskoczyć. Zostaliśmy zmuszeni, aby zaplanowane na dwa tygodnie badanie zakończyć już po sześciu dniach z powodu zachowania uczestniczących w nim studentów. W przeciągu zaledwie kilku dni nasi strażnicy zaczęli zachowywać się sadystycznie a więźniowie popadli w głęboki stres i depresję. Dokument ten ma za zadanie przedstawić szczegóły eksperymentu i odsłonić najbardziej szokujące prawdy na temat natury człowieka.


PrzygotowaniaEksperymentem kierowało trzech naukowców pod dowództwem doktora Philipa Zimbardo, dziewięciu asystentów a także trzech ludzi odpowiedzialnych za projekt więzienia.

W poszukiwaniu chętnych do eksperymentu umieściliśmy krótkie ogłoszenie w lokalnej gazecie: "potrzebni studenci (mężczyźni) jako ochotnicy do badań nad skutkami życia więziennego, $15/dzień przez 2 tygodnie początek 14.08". Zamierzaliśmy ustalić jaki wpływ ma pełnienie funkcji więźnia oraz strażnika na ludzką psychikę. Aby tego dokonać postanowiliśmy wybudować dokładną kopię więzienia i zaobserwować zmiany zachowania ochotników.

Ponad 70 osób, które odpowiedziały na nasze ogłoszenie, poddaliśmy szczegółowym badaniom, aby wyeliminować osoby z problemami psychicznymi i fizycznymi oraz osoby karane i uzależnione od narkotyków. W rezultacie pozostało 24 studentów (pochodzenia amerykańskiego i kanadyjskiego), którzy znajdowali się w tym czasie w rejonie Stanford.

Nasza obserwacja życia więziennego została rozpoczęta. Wszyscy mężczyźni byli zdrowi i inteligentni, dobrano ich tak, aby nie różnili się zbytnio od siebie pod względem fizycznym (budowa ciała, wzrost, siła) i psychicznym. Byli równymi sobie ludźmi. Za pomocą rzutu monetą rozstrzygnięto, kto będzie więźniem a kto strażnikiem.


Część druga: Więzienie i początki